fbpx

Terminarz / kalendarz dla kadr i płac na kwiecień 2025 r. (+wskaźniki kadrowo-płacowe)

Użytkownik nie jest zalogowany.

Zapoznaj się  z terminarzem, który wspomoże w terminowej realizacji obowiązków kadrowo-płacowych w kwietniu 2025 r.

Pod terminarzem znajdziecie zaś wyjątkowy kalkulator prezentujący najważniejsze wskaźniki / parametry płacowo-kadrowe na rok 2025.

Sprawdźcie także sekcję: Ciekawe interpretacje, stanowiska, orzecznictwo

 

Terminarz / kalendarz dla kadr i płac na kwiecień 2025 r.

01.04.2025 – Początek nowego roku składkowego, na który ustala się stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe, który będzie trwał do 31 marca 2026 r., dalej zwany rokiem składkowym 2025/2026.

Wysokość stopy procentowej składki wypadkowej jest zróżnicowana i zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 4 ustawy o sus wynosi od 0,40% do 8,12% podstawy wymiaru.

Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe dla płatników składek, którzy:

  • podlegają wpisowi do rejestru REGON i zgłaszają do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych,
  • nie podlegają wpisowi do rejestru REGON (bez względu na liczbę osób zgłoszonych do ubezpieczenia wypadkowego)

wynosi 50% najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany rok składkowy dla grup działalności (art. 28 ust. 1 ustawy wypadkowej). Od 1 kwietnia 2025 r. najwyższa stopa procentowa składki wypadkowej nadal wynosi 3,33%, stąd 50% stanowi 1,67% (50% z 3,33%).

01.04.2025 – Od 1 kwietnia 2025 r. istnieje obowiązek korzystania z systemu e-Doręczeń dla przedsiębiorstw zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym przed początkiem 2025 r.

Przypomnijmy, że e-Doręczenia to elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki tej usłudze podmioty publiczne, obywatele i firmy mogą korzystać z wygodnych i bezpiecznych doręczeń elektronicznych. Są one równoważne prawnie tradycyjnej przesyłce poleconej za potwierdzeniem odbioru – kliknij po więcej szczegółów

07.04.2025 – Złożenie zusowskiej dokumentacji rozliczeniowej (w tym ZUS DRA) oraz opłacenie składek ZUS za marzec 2025 r. przez jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe
08.04.2025 – Złożenie GUS Z-05 Badanie popytu na pracę
13.04.2025 – Niedziela wolna od zakazu handlu
14.04.2025 – Złożenie GUS Z-03 Sprawozdanie o zatrudnieniu i wynagrodzeniach
15.04.2025 – Złożenie zusowskiej dokumentacji rozliczeniowej (w tym ZUS DRA) oraz opłacenie składek ZUS za marzec 2025 r. przez płatników posiadających osobowość prawną
15.04.2025 – Przekazanie wpłat do instytucji finansowej prowadzącej PPK, obliczonych i pobranych od wynagrodzeń wypłaconych w marcu 2025 r.
16.04.2025 – Złożenie GUS Z-02 Sprawozdanie o kosztach pracy
21.04.2025 – Poniedziałek Wielkanocny czyli dzień ustawowo wolny od pracy
22.04.2025 – Złożenie zusowskiej dokumentacji rozliczeniowej (w tym ZUS DRA) oraz opłacenie składek ZUS za marzec 2025 r. przez płatników innych niż osoby prawne i  jednostki budżetowe oraz samorządowe zakłady budżetowe
22.04.2025 – Opłacenie zaliczek na podatek od wypłaconych / postawionych do dyspozycji w marcu 2025 r. przychodów ze stosunku pracy, pracy nakładczej, służbowego stosunku pracy, z działalności wykonywanej osobiście, w tym umowy zlecenia i umowy o dzieło umów o dzieło (PIT-4)
22.04.2025 – Opłacenie zryczałtowanego podatku pobranego od wypłaconych / postawionych do dyspozycji w marcu 2025 r. od przychodów zatrudnionych osób podlegających zryczałtowanemu opodatkowaniu (PIT-8A)
22.04.2025 – Złożenie deklaracji PFRON za marzec 2025 r. (DEK-I-0, DEK-I-a, DEK-I-b, DEK-II-a, DEK-II-b) oraz wpłata wyliczonej kwoty na PFRON
25.04.2025 – Przekazanie do PFRON dokumentów dotyczących dofinansowania wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych za marzec 2025 r. (Wniosek Wn-D wraz z informacją INF-D-P oraz formularzem INF-O-PP lub INF-O-PR)
27.04.2025 – Niedziela wolna od zakazu handlu
30.04.2025 – Ostateczny termin na roczne rozliczenie podatkowe za 2024 rok (PIT-36, PIT-37, PIT-38, PIT-39)

 

Inne comiesięczne obowiązki z zakresu kadr i płac

Ponadto, w kwietniu, podobnie jak w każdym innym miesiącu, pracodawca powinien m.in.:

  • pamiętać o obowiązku powiadomienia ZUS o zawartych umowach o dzieło (zgłoszenie danej umowy musi nastąpić w terminie 7 dni od dnia jej zawarcia);
  • sprawdzić, które osoby zatrudnione spełniają warunki do zgłoszenia do PPK (zgłoszenia dokonuje się nie wcześniej niż po upływie 14 dni zatrudnienia i nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy zatrudnienia);
  • dokonać weryfikacji:
    • ważności szkoleń BHP oraz badań wstępnych, okresowych i kontrolnych;
    • limitów dotyczących terminowych umów o pracę, pamiętając, że w obecnym stanie prawnym:
      • okres zatrudnienia na podstawie umowy na czas określony (czy też łączny czas zatrudnienia w ramach takich umów zawartych między tymi samymi stronami) nie może przekraczać 33 miesięcy,
      • zawarcie umowy na czas określony na dłuższy okres traktuje się jako zatrudnienie na czas nieokreślony, licząc od dnia, który następuje po upływie 33 miesięcy,
      • łączna liczba umów na czas określony zawartych z jednym pracownikiem nie może przekraczać 3,
      • zawarcie czwartej umowy na czas określony traktuje się jako zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, licząc od dnia zawarcia czwartej umowy,
      • przy ustalaniu ww. limitów (3/33) nie uwzględnia się umów na okres próbny.

Ciekawe interpretacje, stanowiska, orzecznictwo

 

Polecanie kandydatów do pracy (program rekomendacji) a przychód PIT – interpretacja KIS z 17-3-2025 r. – 0114-KDIP3-1.4011.68.2025.1.AK:

„(…) Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na nowy personel i analizę rynku pracy Spółka prowadzi program poleceń kandydatów do pracy i współpracy. Zasady działania Programu określone są w odrębnym regulaminie Spółki i zostały podane do wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty w Spółce. Osobą zgłaszającą polecenie może być pracownik Spółki zatrudniony w ramach umowy o pracę lub osoba współpracująca ze Spółką na podstawie umowy cywilnoprawnej, w szczególności umowy o współpracy w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej. Za skuteczne polecenie w ramach Programu Osoba Polecająca otrzymuje jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości określonej w Regulaminie. Świadczenie to nie wynika z zawartych przez Spółkę umów o pracę ani umów cywilnoprawnych będących podstawą stałej współpracy. Poszukiwanie nowych pracowników lub współpracowników nie należy do obowiązków wykonywanych przez Osoby Polecające – w ramach stosunków prawnych łączących je ze Spółką realizowane są czynności o innym charakterze. Udział w Programie jest dobrowolny.

Wątpliwość Państwa budzi kwestia, czy w przypadku opisanego stanu faktycznego nie powinny ciążyć na Państwu obowiązki płatnika na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych, tj. czy nie są Państwo zobowiązani do pobierania zaliczek na podatek dochodowy od wypłacanych świadczeń pieniężnych Osobom Polecającym w ramach Programu.

W świetle powyższego, mając na względzie powołane wyżej przepisy prawa podatkowego stwierdzam, że wypłata świadczeń pieniężnych, o których mowa we wniosku stanowi dla osób polecających przychód podlegający opodatkowaniu.

W odniesieniu do zakwalifikowania ww. przychodu do odpowiedniego źródła przychodu, należy uznać, że jej wartość stanowi dla tych osób przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z tym, nie są Państwo zobowiązani do pobierania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu świadczeń pieniężnych wypłacanych w ramach programu rekomendacji pracowniczych na rzecz osób polecających.

Zatem na Państwu ciążą jedynie obowiązki informacyjne, tj. sporządzenia i przekazania ww. osobom polecającym (będącym przedmiotem Państwa zapytania) oraz właściwemu urzędowi skarbowemu informacji o przychodach z innych źródeł, zgodnie z art. 42a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Uznałem bowiem, że ze względu na fakt, iż program poleceń pracowniczych jest skierowany do różnych grup uczestników (polecającymi mogą być: pracownik Spółki zatrudniony w ramach umowy o pracę lub osoba współpracująca ze Spółką na podstawie umowy cywilnoprawnej, w szczególności umowy o współpracy w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej) oraz ze względu na fakt, że świadczenie to nie stanowi elementu ich obowiązków – to wypłacone świadczenie stanowi przychód ze źródła przychodu „inne źródła”, o jakim mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 powołanej ustawy.

Zatem, należy zgodzić się z Państwem, że nie są Państwo zobowiązani do pobierania zaliczek na podatek dochodowy od wypłacanych świadczeń pieniężnych wypłacanych osobom polecającym w ramach Programu, gdyż wypłacane świadczenia stanowią przychód ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W odniesieniu do tych osób Spółka powinna sporządzić informację o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (na formularzu PIT-11) i przesłać ją podatnikowi oraz właściwemu urzędowi skarbowemu. (…)”.

 

 

 

 

 

Dostęp do treści premium jest płatny
Zaloguj się lub Kup dostęp
Sprawdź Kup dostęp
Anuluj

Dostęp Premium na 365 dni
teraz -50% zamiast 599 zł
za jedyne 299 zł (brutto)

Wybierając tą opcję otrzymasz dostęp na 365 dni do wszystkich treści premium serwisu premium.SerwisKadrowego.pl

Opłata jednorazowa. [Najniższa cena z 30 dni: 299zł]

Dostęp Premium na 183 dni
tylko teraz zamiast 499 zł
za jedyne 249 zł (brutto)

Wybierając tą opcję otrzymasz dostęp na 183 dni do wszystkich treści premium serwisu premium.SerwisKadrowego.pl

Opłata jednorazowa. [Najniższa cena z 30 dni: 249zł]

/

Faktura VAT zostanie wysłana po zaksięgowaniu płatności w ciągu 3 dni.

Kup dostęp na 365 dniDokonując zamówienia potwierdzasz zapoznanie się z regulaminem serwisu Premium.SerwisKadrowego.pl oraz Polityką prywatności i plików cookies.Wyrażam zgodę na rozpoczęcie świadczenia usługi przed upływem terminu do odstąpienia od umowy (przed upływem 14 dni od dnia zawarcia umowy). Przyjmuję do wiadomości, że w związku z powyższym nastąpi utrata prawa do odstąpienia od umowy.
/

Faktura VAT zostanie wysłana po zaksięgowaniu płatności w ciągu 3 dni.

Kup dostęp na 183 dniDokonując zamówienia potwierdzasz zapoznanie się z regulaminem serwisu Premium.SerwisKadrowego.pl oraz Polityką prywatności i plików cookies.Wyrażam zgodę na rozpoczęcie świadczenia usługi przed upływem terminu do odstąpienia od umowy (przed upływem 14 dni od dnia zawarcia umowy). Przyjmuję do wiadomości, że w związku z powyższym nastąpi utrata prawa do odstąpienia od umowy.
Anuluj

Płatności obsługiwane są przez system bezpiecznych płatności Przelewy24.
Zapłać szybkim przelewem elektronicznym, kartą płatniczą lub BLIKiem.
Jeśli chcesz zapłacić za dostęp tradycyjnym przelewem bankowym kliknij:
[kup w naszym sklepie Sklep.SerwisKadrowego.pl].

Zobacz Ile Zyskujesz Kupując Dostęp Premium!

🏆 Wiarygodne treści Premium dla kadr i płac

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *