fbpx

Terminarz / kalendarz dla kadr i płac na wrzesień 2024 r. (+wskaźniki kadrowo-płacowe)

Zapoznajcie się  z terminarzem, który wspomoże w terminowej realizacji obowiązków kadrowo-płacowych we wrześniu 2024 r.

Pod terminarzem znajdziecie zaś wyjątkowy kalkulator prezentujący najważniejsze wskaźniki / parametry płacowo-kadrowe na rok 2024.

Sprawdźcie także sekcję: Ciekawe interpretacje, stanowiska, orzecznictwo

 

Terminarz / kalendarz dla kadr i płac na wrzesień 2024 r.

01.09.2024 – Zmiany w dokumentach przekazywanych do ZUS (w drukach ZUS: RPA, RIA oraz IMIR) – pisaliśmy o tym m.in. we wpisie: Od 1 września 2024 r. zmiany w drukach ZUS: RPA, RIA oraz IMIR
05.09.2024 – Złożenie zusowskiej dokumentacji rozliczeniowej (w tym ZUS DRA) oraz opłacenie składek ZUS za sierpień 2024 r. przez jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe
16.09.2024 – Złożenie zusowskiej dokumentacji rozliczeniowej (w tym ZUS DRA) oraz opłacenie składek ZUS za sierpień 2024 r. przez płatników posiadających osobowość prawną
16.09.2024 – Przekazanie wpłat do instytucji finansowej prowadzącej PPK, obliczonych i pobranych od wynagrodzeń wypłaconych w sierpniu 2024 r.
20.09.2024 – Złożenie zusowskiej dokumentacji rozliczeniowej (w tym ZUS DRA) oraz opłacenie składek ZUS za sierpień 2024 r. przez płatników innych niż osoby prawne i  jednostki budżetowe oraz samorządowe zakłady budżetowe
20.09.2024 – Opłacenie zaliczek na podatek od wypłaconych / postawionych do dyspozycji w sierpniu 2024 r. przychodów ze stosunku pracy, pracy nakładczej, służbowego stosunku pracy, z działalności wykonywanej osobiście, w tym umowy zlecenia i umowy o dzieło umów o dzieło (PIT-4)
20.09.2024 – Opłacenie zryczałtowanego podatku pobranego od wypłaconych / postawionych do dyspozycji w sierpniu 2024 r. od przychodów zatrudnionych osób podlegających zryczałtowanemu opodatkowaniu (PIT-8A)
20.09.2024 – Złożenie deklaracji PFRON za sierpień 2024 r. (DEK-I-0, DEK-I-a, DEK-I-b, DEK-II-a, DEK-II-b) oraz wpłata wyliczonej kwoty na PFRON
25.09.2024 – Przekazanie do PFRON dokumentów dotyczących dofinansowania wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych za sierpień 2024 r. (Wniosek Wn-D wraz z informacją INF-D-P oraz formularzem INF-O-PP lub INF-O-PR)
25.09.2024 – Wejście w życie przepisów ustawy z 14 czerwca 2024 r. o ochronie
sygnalistów (Dz.U. z 2024 r. poz. 928).

Miej na uwadze, że kwestia tego, w jakim terminie podmioty prawne muszą wdrożyć u siebie procedury zgłoszeń wewnętrznych, budzi kontrowersje. W temacie tym spotkać się możemy zasadniczo z dwoma poglądami. W myśl pierwszego z nich, wspomniane procedury muszą być gotowe już 25 września 2024 r., gdyż tego dnia ustawa o ochronie sygnalistów co do zasady wchodzi w życie. Inny pogląd głosi, że procedura zgłoszeń wewnętrznych może funkcjonować w organizacji dopiero 1 stycznia 2025 r., bo to pierwszy dzień, w którym pracodawca może zweryfikować swój stan zatrudnienia, a procedurę powinien wdrożyć, jeśli zatrudnia co najmniej 50 osób. Na takim stanowisku stoi resort pracy – przeczytaj więcej w tym temacie w naszym artykule: Ochrona sygnalistów.

30.09.2024 – Przelanie na wyodrębnione konto drugiej raty odpisów na zfśs za 2024 r.

Przy wyliczaniu odpisów na zfśs za 2024 r. polecamy korzystać z naszego nowego kalkulatora: Kalkulator 2024 „Osobisty Ekspert – Jak obliczyć wysokość odpisów na zfśs w 2024 r.

30.09.2024 – Ostatni dzień na udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego za 2023  r. Wspomniany zaległy urlop pracownik musi rozpocząć najpóźniej właśnie w dniu 30 września 2024 r.  (przeczytaj:

Wykorzystywanie zaległych urlopów)

 

Inne comiesięczne obowiązki z zakresu kadr i płac

Ponadto, we wrześniu, podobnie jak w każdym innym miesiącu, pracodawca powinien m.in.:

  • pamiętać o obowiązku powiadomienia ZUS o zawartych umowach o dzieło (zgłoszenie danej umowy musi nastąpić w terminie 7 dni od dnia jej zawarcia);
  • sprawdzić, które osoby zatrudnione spełniają warunki do zgłoszenia do PPK (zgłoszenia dokonuje się nie wcześniej niż po upływie 14 dni zatrudnienia i nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy zatrudnienia);
  • dokonać weryfikacji:
    • ważności szkoleń BHP oraz badań wstępnych, okresowych i kontrolnych;
    • limitów dotyczących terminowych umów o pracę, pamiętając, że w obecnym stanie prawnym:
      • okres zatrudnienia na podstawie umowy na czas określony (czy też łączny czas zatrudnienia w ramach takich umów zawartych między tymi samymi stronami) nie może przekraczać 33 miesięcy,
      • zawarcie umowy na czas określony na dłuższy okres traktuje się jako zatrudnienie na czas nieokreślony, licząc od dnia, który następuje po upływie 33 miesięcy,
      • łączna liczba umów na czas określony zawartych z jednym pracownikiem nie może przekraczać 3,
      • zawarcie czwartej umowy na czas określony traktuje się jako zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, licząc od dnia zawarcia czwartej umowy,
      • przy ustalaniu ww. limitów (3/33) nie uwzględnia się umów na okres próbny.

Ciekawe interpretacje, stanowiska, orzecznictwo

 

 

Siła wyższa a uzupełnienie wynagrodzenia przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń chorobowych – najnowsze wyjaśnienia ZUS

Pomimo, iż ZUS przez pewien czas był odmiennego zdania, to ostatecznie jednak uznał, iż okoliczność korzystania przez pracownika w danym miesiącu ze zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej, uzasadnia uzupełnienia wynagrodzenia za ten miesiąc na potrzeby wyznaczenia podstawy wymiaru świadczeń chorobowych.

Z wyjaśnień zusowskich z 7 sierpnia 2024 r. zamieszczonych na stronie www.zus.pl wynika, że w sytuacji, gdy w danym miesiącu pracownik otrzymał stałe i zmienne składniki płacy (podlegające uwzględnieniu w podstawie „chorobówki” po uzupełnieniu) oraz wynagrodzenie za  zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej obliczone łącznie ze zmiennymi elementami pensji, wynagrodzenie w kontekście omawianego uzupełnienia należy w całości potraktować jako zmienne. Oznacza to, że powinno się je uzupełnić za dni usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy.

 

 

 


Składki ZUS od umowy zlecenia po skreśleniu z listy uczniów – interpretacja ZUS z 26-07-2024 r. – DI/100000/43/597/2024:

„(…)

Status ucznia przysługuje osobie, która uczy się w jednej ze szkół wymienionych w ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 900 z późn. zm.).

Do szkół tych zaliczane są:

– szkoła podstawowa oraz

– szkoły ponadpodstawowe, w tym * m.in. szkoła policealna dla osób posiadających wykształcenie średnie lub wykształcenie średnie branżowe, o okresie nauczania nie dłuższym niż 2,5 roku (art. 18 ust. 1 pkt 2 lit. f ustawy – Prawo oświatowe). Kształcenie w szkole policealnej może odbywać się w formie dziennej, stacjonarnej lub zaocznej (art. 18 ust. 2a ustawy – Prawo oświatowe).

Za „uczniów” w rozumieniu ustawy należy rozumieć również słuchaczy i wychowanków (art. 4 pkt 20 ustawy – Prawo oświatowe).

Za ucznia, dla celów ubezpieczeń społecznych, uznaje się do 31 sierpnia osobę, która: – kontynuuje naukę w tej samej szkole,

– skończyła szkołę i rozpoczyna naukę w szkole, w której rok szkolny rozpoczyna się 1 września,

– ukończyła szkołę i nie kontynuuje nauki.

Ponadto, za ucznia szkoły – do 30 września – uznaje się osobę, która przedstawi zaświadczenie o przyjęciu na studia wyższe.

W tym miejscu należy podkreślić, iż osoba, która ukończyła naukę w szkole policealnej 31 maja danego roku, zachowuje status ucznia do 31 sierpnia tego samego roku. Zgłoszeniu do ubezpieczeń z tytułu umowy zlecenia podlega od 1 września danego roku (przy założeniu że nie kontynuuje kształcenia na studiach wyższych i nie przedstawi płatnikowi zaświadczenia o przyjęciu na te studia).

Zakład podkreśla, że status ucznia (słuchacza szkoły policealnej) traci się w wyniku skreślenia z listy słuchaczy. W takim przypadku osoba nie zachowuje statusu ucznia (słuchacza) do końca roku szkolnego, lecz traci go z dniem skreślenia z listy słuchaczy.

Jak wynika z treści pisma złożonego dnia 10 lipca 2024 r. stanowiącego odpowiedź na wezwanie Zakładu do uzupełnienia wniosku zleceniobiorca, który nie ukończył 26 roku życia został skreślony z listy uczniów.

Powyższe oznacza, iż zleceniobiorca, który nie ukończył 26 lat i który został skreślony z listy uczniów podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu wykonywania umowy zlecenia i za taką osobę należy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne.„.

 

 

Nadpłata zasiłku chorobowego a przychód ze stosunku pracy – interpretacja KIS z 3-7-2024 r. – 0112-KDIL2-1.4011.497.2024.1.MKA:

„(…)

Osoba, która pobrała nienależne świadczenie z ubezpieczeń społecznych, jest obowiązana do jego zwrotu wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie, w wysokości i na zasadach określonych przepisami prawa cywilnego, z uwzględnieniem ust. 11. Odsetki, z zastrzeżeniem ust. 1a, są naliczane od dnia następującego po dniu wypłaty świadczenia do dnia spłaty.

Stosownie do art. 84 ust. 2 ww. ustawy:

Za kwoty nienależnie pobranych świadczeń uważa się:

1) świadczenia wypłacone mimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie prawa do świadczeń albo wstrzymanie ich wypłaty w całości lub w części, jeżeli osoba pobierająca świadczenie była pouczona o braku prawa do ich pobierania;

2) świadczenia przyznane lub wypłacone na podstawie nieprawdziwych zeznań lub fałszywych dokumentów albo w innych przypadkach świadomego wprowadzania w błąd organu wypłacającego świadczenia przez osobę pobierającą świadczenia;

3) świadczenia z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego, co do których stwierdzono, że w okresie ich pobierania świadczeniobiorca wykonywał w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystywał zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia.

Zgodnie natomiast z art. 84 ust. 6 ww. ustawy:

Jeżeli wypłacenie nienależnych świadczeń zostało spowodowane przekazaniem przez płatnika składek lub inny podmiot nieprawdziwych danych mających wpływ na prawo do świadczeń lub na ich wysokość, obowiązek zwrotu tych świadczeń wraz z odsetkami, o których mowa w ust. 1, obciąża odpowiednio płatnika składek lub inny podmiot, za cały okres, za który nienależne świadczenia zostały wypłacone.

W niniejszej sprawie – jak wskazano w treści wniosku – wypłata wyższych kwot zasiłku chorobowego wynika z winy pracodawcy. Natomiast w świetle zacytowanych przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych skutki błędnego ustalenia podstawy wymiaru zasiłku ponosi wyłącznie pracodawca (płatnik).

Dlatego stwierdzam, że nie mają Państwa obowiązku zaliczenia do przychodu pracowników zwróconych w 2024 r. z własnych środków do ZUS kwot z tytułu nadpłaconego im zasiłku chorobowego, a w konsekwencji do ww. kwot nie ciąży na Państwu obowiązek naliczania zaliczek na podatek dochodowy.

(…)”.

 

 

 

 

Wskaźniki / parametry kadrowo-płacowe na 2024 r. (kalkulator)

Dostęp do treści premium jest płatny
Zaloguj się lub Kup dostęp
Sprawdź Kup dostęp
Anuluj

Dostęp Premium na 365 dni
teraz -50% zamiast 599 zł
za jedyne 299 zł (brutto)

Wybierając tą opcję otrzymasz dostęp na 365 dni do wszystkich treści premium serwisu premium.SerwisKadrowego.pl

Opłata jednorazowa. [Najniższa cena z 30 dni: 299zł]

Dostęp Premium na 183 dni
tylko teraz zamiast 499 zł
za jedyne 249 zł (brutto)

Wybierając tą opcję otrzymasz dostęp na 183 dni do wszystkich treści premium serwisu premium.SerwisKadrowego.pl

Opłata jednorazowa. [Najniższa cena z 30 dni: 249zł]

/

Faktura VAT zostanie wysłana po zaksięgowaniu płatności w ciągu 3 dni.

Kup dostęp na 365 dniDokonując zamówienia potwierdzasz zapoznanie się z regulaminem serwisu Premium.SerwisKadrowego.pl oraz Polityką prywatności i plików cookies.Wyrażam zgodę na rozpoczęcie świadczenia usługi przed upływem terminu do odstąpienia od umowy (przed upływem 14 dni od dnia zawarcia umowy). Przyjmuję do wiadomości, że w związku z powyższym nastąpi utrata prawa do odstąpienia od umowy.
/

Faktura VAT zostanie wysłana po zaksięgowaniu płatności w ciągu 3 dni.

Kup dostęp na 183 dniDokonując zamówienia potwierdzasz zapoznanie się z regulaminem serwisu Premium.SerwisKadrowego.pl oraz Polityką prywatności i plików cookies.Wyrażam zgodę na rozpoczęcie świadczenia usługi przed upływem terminu do odstąpienia od umowy (przed upływem 14 dni od dnia zawarcia umowy). Przyjmuję do wiadomości, że w związku z powyższym nastąpi utrata prawa do odstąpienia od umowy.
Anuluj

Płatności obsługiwane są przez system bezpiecznych płatności Przelewy24.
Zapłać szybkim przelewem elektronicznym, kartą płatniczą lub BLIKiem.
Jeśli chcesz zapłacić za dostęp tradycyjnym przelewem bankowym kliknij:
[kup w naszym sklepie Sklep.SerwisKadrowego.pl].

Zobacz Ile Zyskujesz Kupując Dostęp Premium!

🏆 Wiarygodne treści Premium dla kadr i płac

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *