[FMP]
Koszty uzyskania przychodu a PIT-11
W myśl art. 22 ust. 3b ustawy PIT, w przypadku zastosowania „zerowego PIT”, koszty uzyskania przychodów:
- z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz
- z tytułu umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy PIT,
stosuje się w wysokości nieprzekraczającej tej części przychodów z danego źródła, która podlega opodatkowaniu.
Taki stan rzeczy oznacza, że jeżeli wspomniane wyżej przychody są w całości wolne od podatku dochodowego na mocy omawianej preferencji, koszty uzyskania przychodów z tych źródeł wynoszą 0 zł.
Przypomnijmy, że w PIT-11 wykazuje się koszty faktycznie uwzględnione przez płatnika przy poborze zaliczek podatkowych. Wynika to chociażby z treści przypisu 13 zamieszczonego w aktualnym wzorze omawianego druku, która brzmi: W kwocie kosztów uzyskania przychodów wykazuje się koszty faktycznie uwzględnione przez płatnika przy poborze zaliczek na podatek.
Warto w tym miejscu podkreślić, że nie należy korygować PIT-11 przy błędnie naliczonych przez płatnika w trakcie roku kosztach uzyskania przychodów. Potwierdza to interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 24 marca 2020 r. (sygn. 0112-KDIL2-1.4011.278.2020.1.DJ), w której czytamy: „(…) informacje i deklaracje podatkowe, w tym PIT-11, służą do odwzorowania zaistniałego w trakcie roku podatkowego stanu faktycznego, a nie do jego kreowania. Zatem w informacji PIT-11 składanej za dany rok podatkowy płatnik winien wykazać między innymi takie kwoty potrąconych w roku podatkowym ze środków podatnika składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, zaliczek na podatek, które odzwierciedlają jego działania jako płatnika, tzn. kwoty faktyczne pobrane w tym roku podatkowym.
W konsekwencji, gdy z jakiegoś powodu (w tym w wyniku błędu płatnika np. z przyczyn technicznych (…)) przy poborze zaliczek na podatek zostały uwzględnione koszty uzyskania przychodów niższe niż te, które pracownikowi przysługują, w PIT-11 należy wykazać jedynie te zaniżone koszty uzyskania przychodów. Należy jednak zaznaczyć, że płatnik powinien poinformować pracownika o wszelkich nieprawidłowościach w tym zakresie i wskazać, jakie koszty uzyskania przychodów pracownik może wykazać w deklaracji rocznej (co też Wnioskodawca uczynił w przedmiotowej sprawie). Mając powyższe na względzie, należy stwierdzić, że na gruncie przedstawionego stanu faktycznego na Wnioskodawcy nie ciąży obowiązek dokonania korekt informacji PIT-11 wystawionych za 2019 r. Wystawione informacje PIT-11 powinny bowiem odzwierciedlać zaistniały w 2019 r. stan faktyczny, a więc wysokość pobranych przez płatnika – Wnioskodawcę – zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, w związku z czym brak jest podstaw prawnych do ich korygowania.”.
[/FMP]