fbpx

Naliczanie wpłat do PPK po ustaniu zatrudnienia uczestnika PPK

Ustanie zatrudnienia pozostaje bez wpływu na konieczność naliczenia i dokonania wpłat do PPK. Oznacza to, że pracodawca musi naliczyć wpłaty do PPK od wynagrodzenia wypłacanego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia, jeżeli przed ustaniem tego zatrudnienia lub po jego ustaniu (a przed wypłatą wynagrodzenia) uczestnik PPK nie złożył deklaracji rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK.

Podmiot zatrudniający nie jest zobligowany do naliczenia, pobrania i dokonania wpłat do PPK obliczonych od wynagrodzenia wypłaconego po rozwiązaniu umowy o pracę, w sytuacji, gdy po ustaniu zatrudnienia uczestnika PPK doszło do rozwiązania umowy o zarządzanie PPK zawartej z instytucją finansową, która jest stroną umowy o prowadzenie PPK, zawartej w imieniu i na rzecz tego uczestnika.

 

Przykład 

Pracownik będący uczestnikiem PPK zakończył zatrudnienie w spółce z o.o. z dniem 30 kwietnia 2024 r. W maju 2024 r. wypłacono mu nagrodę roczną za 2023 r. W związku z tym, że w okresie zatrudnienia nie złożył on deklaracji rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, spółka była zobowiązana do naliczenia i dokonania wpłat do PPK od kwoty wspomnianej nagrody rocznej.

 

 

Przykład 

Załóżmy, że osobie, o której mowa w poprzednim przykładzie, spółka nagrodę roczną wypłaciła w czerwcu 2024 r. Ponieważ osoba ta nie chciała mieć potrąconej ze wspomnianej nagrody wpłaty do PPK, złożyła ona spółce w maju 2024 r. deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. W związku z tym, wpłata do PPK od nagrody rocznej nie powinna zostać naliczona ani pobrana.

 

 

Przykład 

Pracownik będący uczestnikiem PPK zakończył zatrudnienie w spółce z o.o. z dniem 30 kwietnia 2024 r. W maju 2024 r. spółka rozwiązała umowę o zarządzanie z dotychczasową instytucją finansową prowadzącą PPK, w związku z zawarciem takiej umowy z nową instytucją, do której począwszy od lipca 2024 r. dokonuje wpłat do PPK. Właśnie w lipcu spółka wypłaciła wspomnianemu byłemu już pracownikowi nagrodę za II kwartał 2024 r. W związku z tym, że po ustaniu zatrudnienia tego pracownika spółka rozwiązała umowę o zarządzane PPK z instytucją finansową, która jest stroną umowy o prowadzenie PPK zawartej w imieniu i na rzecz tego uczestnika PPK, spółka nie mogła naliczyć, pobrać i dokonać wpłat do PPK naliczonych od kwoty nagrody, o której mowa wyżej.



 
 

Wyjaśnienia ze strony mojeppk.pl

Pracodawca nalicza wpłaty do PPK także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Nie dotyczy to tylko sytuacji, gdy przed wypłatą wynagrodzenia uczestnik PPK złożył deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK lub nastąpiło rozwiązanie umowy o zarządzanie PPK z instytucją finansową, która jest stroną umowy o prowadzenie PPK, zawartej w imieniu i na rzecz tego uczestnika.

 

Ustanie zatrudnienia nie ma zatem, co do zasady, wpływu na obowiązek naliczania i dokonywania wpłat do PPK. Nie ma przy tym znaczenia termin wypłaty wynagrodzenia. Oznacza to, że bez względu na to, czy wynagrodzenie zostało wypłacone uczestnikowi PPK w miesiącu następującym po miesiącu, w którym ustało zatrudnienie, czy np. po roku od ustania zatrudnienia, należy naliczyć od niego wpłaty do PPK.

 

Taki obowiązek istnieje oczywiście tylko w przypadku, gdy należność wypłacona uczestnikowi PPK spełnia definicję wynagrodzenia, zawartą w art. 2 ust. 1 pkt 40 ustawy o PPK. Przez wynagrodzenie uczestnika PPK, stanowiące podstawę naliczenia wpłat do PPK, należy rozumieć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, o której mowa w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, bez stosowania ograniczenia, o którym mowa w art. 19 ust. 1 tej ustawy (do tzw. trzydziestokrotności), oraz z wyłączeniem podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym oraz pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

 

Ważne: Lista uczestników PPK stanowi załącznik do umowy o prowadzenie PPK. Pracodawca ma obowiązek aktualizowania tej listy w taki sposób, że uzupełnia ją o kolejnych uczestników PPK. W razie ustania zatrudnienia uczestnika PPK, pracodawca nie wykreśla z niej tego uczestnika.

 

Pracodawca nie nalicza wpłat do PPK od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia, jeśli uczestnik złożył pracodawcy deklarację o rezygnacji jeszcze przed wypłatą tego wynagrodzenia.

 

Dla obowiązków pracodawcy znaczenie ma także to, czy po ustaniu zatrudnienia uczestnika PPK doszło do rozwiązania umowy o zarządzanie PPK z instytucją finansową, która jest stroną umowy o prowadzenie PPK zawartej w imieniu i na rzecz uczestnika PPK. Jeżeli ta umowa o zarządzanie PPK została rozwiązana, pracodawca nie nalicza, nie pobiera i dokonuje wpłat do PPK od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia, po rozwiązaniu umowy o zarządzanie PPK.

Autor: Łukasz Skoczeń

Źródło: www.mojeppk.pl

Powrót do spisu treści

🏆 Wiarygodne treści Premium dla kadr i płac