fbpx

Osobisty Ekspert – Jak w 2024 r. obliczać potrącenia z wynagrodzenia pracownika przy zbiegu egzekucji alimentacyjnej i niealimentacyjnej

Kalkulatory dla kadr i płac na 2024 r.

Kalkulator Wynagrodzeń 2024 – Osobisty Ekspert – Jak w 2024 r. obliczać potrącenia z wynagrodzenia pracownika przy zbiegu potrąceń z różnych tytułów (przy zbiegu egzekucji alimentacyjnej i niealimentacyjnej) Przygotowany kalkulator pozwala wyliczyć kwoty potrąceń z wynagrodzenia pracowniczego w sytuacji, gdy dochodzi do zbiegu egzekucji alimentacyjnej i niealimentacyjnej. Dzięki niemu: w kilka sekund ustalisz (przy uwzględnieniu obowiązujących ograniczeń wynikających z przepisów):…

zobacz więcej ➤➤

Jak w 2024 dokonywać potrąceń z wynagrodzenia i zasiłków

Jak dokonywać potrąceń z wynagrodzenia i zasiłków w 2023 roku

Jak w 2024 r. dokonywać potrąceń z wynagrodzenia i zasiłków AKTUALIZOWANE NA BIEŻĄCO Zawiera kompleksową wiedzę i praktyczne narzędzie (kalkulatory online) do liczenia potrąceń z umowy o pracę i umowy zlecenia (oraz umów o podobnym charakterze). Dzięki niemu eliminujesz ryzyko naruszenia m.in. przepisów Kodeksu pracy, ustawy emerytalnej oraz Kodeksu postępowania cywilnego. Mając dostęp do tej publikacji, zyskujesz kompleksową wiedzę i…

zobacz więcej ➤➤

Ćwiczenia z płac – Potrącenie w 2024 r. przy zbiegu egzekucji należności alimentacyjnej i niealimentacyjnej

Praktyczne Ćwiczenia

Kalkulator Online „Ćwiczenia z płac – Potrącenie w 2024 r. przy zbiegu egzekucji należności alimentacyjnej i niealimentacyjnej„ Dostęp do treści premium jest płatny Zaloguj się lub Kup dostęp Sprawdź Kup dostęp Anuluj Dostęp Premium na 365 dni teraz -50% zamiast 599 zł za jedyne 299 zł (brutto) Wybierając tą opcję otrzymasz dostęp na 365 dni do wszystkich treści premium serwisu…

zobacz więcej ➤➤

Wysokość kwot wolnych od potrąceń obowiązujących w 2024 r. dla pracowników pełnoetatowych oraz niepełnoetatowych

Jak dokonywać potrąceń z wynagrodzenia i zasiłków w 2023 roku

Jak już to wcześniej zaznaczono, przy ustalaniu kwot wolnych od potrąceń w aktualnym stanie prawnym istotne są przede wszystkim: poziom ustawowej płacy minimalnej oraz wymiar czasu pracy pracownika, rodzaj dokonywanego z płacy potrącenia i wysokość wpłat PPK, wskaźniki podatkowe takie jak zryczałtowane koszty uzyskania przychodu oraz kwota zmniejszająca miesięczne zaliczki na podatek, fakt, czy zatrudniony objęty jest tzw. „zerowym PIT” (czyli czy korzysta…

zobacz więcej ➤➤