fbpx

Wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Wakacje składkowe to rozwiązanie, które zwalnia przedsiębiorcę z płacenia obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne oraz Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy w jednym, wybranym przez niego miesiącu w każdym roku kalendarzowym.  Dzięki temu każdego roku można obniżyć koszty prowadzonej działalności gospodarczej.

To dobrowolna ulga, dzięki której przedsiębiorca sam zdecyduje czy i kiedy z niej skorzystać. Obejmuje ona w każdym roku – po spełnieniu ustawowych warunków – maksymalnie sumę miesięcznych własnych składek na ubezpieczenia społeczne oraz FP i FS.

 

Dla kogo

Przedsiębiorca może skorzystać z wakacji składkowych, jeśli:

  • jest wpisany do CEIDG (ulga przysługuje wyłącznie osobom prowadzącym działalność gospodarczą na podstawie przepisów ustawy z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych),
  • złoży do ZUS stosowny wniosek,
  • w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o wakacje składkowe miał zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego lub ubezpieczenia zdrowotnego nie więcej niż 10 ubezpieczonych.
  • w ostatnich 2 latach kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku o wakacje składkowe nie osiągnął przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej lub w co najmniej jednym roku z 2 ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku osiągnął roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro,
  • jako ubezpieczony w roku kalendarzowym poprzedzającym rok złożenia wniosku o wakacje składkowe oraz w okresie od początku roku kalendarzowego złożenia wniosku do dnia jego przedłożenia nie wykonywał pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego w roku kalendarzowym rozpoczęcia działalności gospodarczej lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej,
  • w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia stosownego wniosku jako ubezpieczony podlegał ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

 

Ważne! Zwolnienie z miesięcznego opłacenia składek dotyczy tylko przedsiębiorcy, a więc nie obejmuje osób przez przedsiębiorcę ubezpieczanych np. pracowników czy osób współpracujących.

 

Od kiedy

Z oferowanego przez ustawodawcę rozwiązania można skorzystać od grudnia 2024 r.

Jeśli przedsiębiorca chce, by to grudzień był dla niego miesiącem wolnym od składek na ubezpieczenie społeczne, to musi złożyć wniosek do ZUS w listopadzie.

W kolejnych latach obowiązuje ta sama zasada, a zatem wniosek o skorzystanie z omawianej preferencji trzeba składać w miesiącu poprzedzającym wybrany miesiąc zwolnienia ze składek.

 

Zasady

Z wakacji składkowych można skorzystać niezależnie od tego, w jakiej formie rozliczany jest podatek dochodowy (PIT, ryczałt, karta podatkowa).

Zwolnienie z opłacania składek dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe, a także jeżeli wcześniej zostało zadeklarowane jego opłacanie – chorobowe), Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Nie dotyczy ono składki zdrowotnej.

Co istotne, przedsiębiorca nie musi martwić się, że wakacje składkowe spowodują przerwę w opłacaniu składek i utratę prawa do zasiłku chorobowego lub przyszła emerytura będzie niższa. W miesiącu, który objęty jest „wakacjami” składki na ubezpieczenia społeczne zostaną opłacone z budżetu państwa, dzięki czemu zachowana zostaje ciągłość świadczeń.

Ustawodawca zostawił decyzji przedsiębiorcy, czy w czasie korzystania z wakacji składowych wyjedzie on na urlop czy nadal będzie pracować, osiągać przychód i wystawiać faktury.

Wsparcie w postaci wakacji składkowych jest udzielane w trybie pomocy de minimis. Oznacza to konieczność składania wraz z wnioskiem do ZUS o wakacje składkowe oświadczenia o uzyskanej dotychczas pomocy w tej formule.

 

Jak wnioskować

Wniosek o skorzystanie z wakacji składkowych składa się elektronicznie za pomocą swojego profilu w PUE ZUS.

Przedsiębiorcy muszą pamiętać o obowiązku złożenia deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów miesięcznych za miesiąc korzystania z wakacji składkowych. Obowiązujący termin jest taki sam, jak w przypadku innych przedsiębiorców tzn. do 20. dnia następnego miesiąca.

 

Najważniejsze informacje

  • Przedsiębiorcy, którzy opłacają składki ubezpieczeniowe za siebie i max. 9 innych osób i osiągają roczne przychody do 2 mln euro, mogą być zwolnieni z opłacania składek na własne obowiązkowe ubezpieczenia: emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe.
  • Dotyczy to także opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.
  • Z rozwiązania mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy znajdują się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
  • Zwolnienie z opłacania składek może dotyczyć jednego wybranego przez przedsiębiorcę miesiąca w każdym roku kalendarzowym.
  • Podczas korzystania z ulgi, składka na ubezpieczenia społeczne jest opłacana za przedsiębiorców z budżetu państwa.
  • Dzięki temu, korzystanie z rozwiązania nie będzie w przyszłości powodowało ewentualnego obniżenia świadczeń z ubezpieczeń społecznych.
  • W czasie wakacji od ZUS, właściciele firm mogą nadal prowadzić działalność gospodarczą, uzyskiwać przychody i wystawiać faktury.
  • Ulga w okresowym opłacaniu składek społecznych obniży koszty prowadzenia działalności gospodarczej.
  • Przedsiębiorcy mogą skorzystać z rozwiązania już w grudniu w 2024 roku.

 

 

 

Wakacje składkowe – wyjaśnienia ze strony biznes.gov.pl

Od 1 listopada 2024 roku mikroprzedsiębiorcy mogą skorzystać z wakacji składkowych. Jest to zwolnienie z opłacania składek ZUS przez jeden, dowolnie wybrany miesiąc w roku kalendarzowym.

Kto może skorzystać z wakacji składkowych

Wakacje składkowe to zwolnienie skierowane do:

  • osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą z wyłączeniem tych, które korzystają z ulgi na start
  • wspólników spółki cywilnej.

Możesz skorzystać z wakacji składkowych, jeśli:

  • w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o zwolnienie:
    • podlegałeś obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej
    • ubezpieczałeś (w ubezpieczeniu emerytalnym, rentowych i wypadkowym lub zdrowotnym) nie więcej niż dziesięciu ubezpieczonych (w tym siebie)
  • w co najmniej jednym roku z 2 ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku o zwolnienie osiągnąłeś roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro lub nie osiągnąłeś żadnego przychodu z działalności gospodarczej w ostatnich 2 latach kalendarzowych
  • w okresie od początku roku kalendarzowego do dnia złożenia tego wniosku i w poprzednim roku kalendarzowym nie wykonywałeś pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy.

Byłym pracodawcą jest podmiot, na rzecz którego – w roku kalendarzowym rozpoczęcia działalności gospodarczej lub w poprzednim roku kalendarzowym – wykonywałeś czynności (w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy) wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Przykład

Pan Jan założył działalność gospodarczą w 2023 roku. W tym samym roku był pracownikiem Spółki X, a następnie w 2023 roku i na początku 2024 roku wykonywał działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy. Zakres wykonywanych czynności pokrywał się z jego poprzednimi obowiązkami. Pan Jan nie będzie mógł skorzystać w 2024 roku z wakacji składkowych.

Przykład

Pan Jan prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Z tytułu tej działalności podlega wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu, ponieważ jednocześnie jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze.

Z tytułu umowy o pracę osiąga miesięczne wynagrodzenie wyższe niż minimalne wynagrodzenie w danym roku.

W takiej sytuacji brak jest obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, co oznacza, że Pan Jan nie może skorzystać z wakacji składkowych.

Uwaga! Zwolnienie w ramach wakacji składkowych stanowi pomoc de minimis. Przedsiębiorca może otrzymać maksymalnie 300 tys. zł takiej pomocy w ciągu trzech lat. To oznacza, że nie możesz skorzystać z wakacji składkowych, jeśli wyczerpałeś ten limit.

Których składek dotyczą wakacje składkowe

Za czas wakacji składkowych nie musisz płacić składek na:

  • własne ubezpieczenia społeczne: emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe (jeżeli wcześniej zostało zadeklarowane jego opłacanie)
  • Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.

Uwaga! Za miesiąc, w którym będziesz korzystał z wakacji składkowych, zapłać składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Ta składka nie jest objęta zwolnieniem.

W przypadku ubezpieczenia chorobowego – ze względu na jego dobrowolność – możesz skorzystać ze zwolnienia, jeśli podlegałeś temu ubezpieczeniu w miesiącu złożenia wniosku, a także w miesiącu go poprzedzającym.

Jak skorzystać z wakacji składkowych

Możesz skorzystać z wakacji składkowych przez jeden miesiąc w każdym roku kalendarzowym.

W 2024 roku miesiącem wolnym od składek na ZUS może być tylko grudzień – ponieważ rozwiązanie zacznie obowiązywać w listopadzie 2024 roku.

Zwolnienie jest przyznawane przez ZUS na twój wniosek. Możesz go złożyć tylko elektronicznie, na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Wniosek musi wpłynąć do ZUS w miesiącu poprzedzającym miesiąc kalendarzowy, który ma być objęty zwolnieniem. Jeśli chcesz skorzystać ze zwolnienia za grudzień 2024 roku, musisz złożyć wniosek do ZUS w listopadzie. O przyznaniu zwolnienia bądź odmowie dowiesz się przez PUE ZUS.

Jeśli zdecydujesz się na wakacje składkowe, nie musisz zawieszać działalności. Możesz nadal prowadzić działalność, w tym między innymi uzyskiwać przychody, wystawiać faktury.

Skorzystanie z wakacji składkowych nie będzie miało wpływu na twoje uprawnienia do skorzystania ze świadczeń z ubezpieczeń społecznych. W okresie zwolnienia, składki na twoje konto będą finansowane z budżetu państwa.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za miesiąc kalendarzowy objęty zwolnieniem z opłacenia składek będzie stanowiła najniższa obowiązująca danego ubezpieczonego podstawa wymiaru składek.

 

 

 

Zwolnienie z opłacania składek ZUS – wakacje składkowe – wyjaśnienie ZUS

 

Jeśli prowadzisz pozarolniczą działalność gospodarczą, od 1 listopada 2024 roku możesz złożyć wniosek o zwolnienie z opłacania za siebie składek ZUS. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z tej ulgi.

Na czym polegają wakacje składkowe

Możesz skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek z wykonywanej działalności za jeden miesiąc w roku. Chodzi o składki:

  • na Twoje obowiązkowe ubezpieczenia społeczne: emerytalne, rentowe i wypadkowe;
  • na Twoje dobrowolne ubezpieczenie chorobowe;
  • na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy  – jeśli je opłacasz.

Wakacje składkowe nie obejmują Twoich składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Zwolnienie obejmuje składki ustalane od najniższej podstawy wymiaru, która Cię obowiązuje.

Składki, z których uzyskasz zwolnienie, sfinansuje budżet państwa. Oznacza to, że:

  • wliczają się one do Twojej przyszłej emerytury lub renty,
  • będziesz mieć uprawnienia do świadczeń z ubezpieczeń społecznych;
  • w miesiącu, za który uzyskasz zwolnienie, możesz normalnie prowadzić działalność gospodarczą, nie musisz jej zawieszać.

Z wakacji składkowych możesz skorzystać za jeden miesiąc w danym roku. Miesiąc wybierasz samodzielnie

Ważne! W 2024 roku z wakacji składkowych możesz skorzystać tylko w grudniu, czyli wniosek składasz w listopadzie. Natomiast wnioski złożone w grudniu 2024 roku dotyczą zwolnienia z opłacania składek za styczeń 2025 roku.

Dla kogo wakacje składkowe

Z ulgi możesz skorzystać, jeśli prowadzisz pozarolniczą działalność gospodarczą i w miesiącu przed złożeniem wniosku miałeś zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego do 10 ubezpieczonych (w tym siebie).

Ważne! Do limitu 10 ubezpieczonych wliczają się następujące osoby:

  • Ty, czyli wnioskujący przedsiębiorca,
  • pracownicy,
  • zleceniobiorcy (z wyłączeniem uczniów i studentów do 26 roku życia),
  • osoby, które z Tobą współpracują.

Do limitu zgłoszonych do ubezpieczeń nie wliczają się osoby, które nie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu, czyli między innymi osoby, które:

  • pobierają zasiłek macierzyński;
  • przebywają na urlopie wychowawczym bądź na urlopie bezpłatnym.

Skorzystasz z wakacji składkowych, jeśli:

  • jako osoba ubezpieczona podlegałeś choć jeden dzień (dobrowolnie albo obowiązkowo) ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym składasz wniosek,
  • w ostatnich dwóch latach przed rokiem, w którym składasz wniosek, nie miałeś przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej lub co najmniej w jednym roku z dwóch ostatnich lat poprzedzających ten rok Twój roczny przychód z tej działalności nie przekraczał równowartości w złotych 2 milionów euro,
  • jako osoba ubezpieczona w poprzednim roku oraz w roku, w którym składasz wniosek (do dnia złożenia wniosku) nie prowadziłeś pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego w roku rozpoczęcia działalności lub rok wcześniej wykonywałeś w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności, które wchodzą w zakres Twojej działalności.

Ponieważ ubezpieczenie chorobowe jest dla Ciebie dobrowolne, uzyskasz zwolnienie z opłacenia składki na to ubezpieczenie, jeśli jesteś nim objęty w miesiącu, w którym składasz wniosek oraz miesiąc wcześniej.

Ważne! Zwolnienie z opłacenia składek stanowi pomoc de minimis. Jeśli chcesz skorzystać z wakacji składkowych, musisz dysponować limitem pomocy de minimis co najmniej w wysokości sumy obowiązujących Cię w danym miesiącu kalendarzowym składek na ubezpieczenia społeczne, z których chcesz uzyskać zwolnienie.

Jak i kiedy złożyć wniosek

Aby skorzystać z wakacji składkowych, złóż wniosek RWS (wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc). Wniosek możesz złożyć wyłącznie z profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS.

Rozpatrzymy tylko te wnioski, które wpłyną w miesiącu poprzedzającym miesiąc, za który chcesz być  zwolniony z opłacania składek. Jeśli złożysz wniosek w innym terminie, np. dwa miesiące wcześniej lub już w miesiącu, za który masz być zwolniony, to go nie rozpatrzymy.

Wniosek RWS jest wnioskiem edytowalnym, do którego pobrane będą dane identyfikacyjne płatnika składek, a także domyślnie będzie wypełniony okres zwolnienia (miesiąc złożenia wniosku +1) oraz fundusze FUS, FP/FS – z możliwością odznaczenia.

Część wniosku stanowi blok z danymi, które potwierdzają, że spełniasz warunki do uzyskania zwolnienia – m.in. oświadczenie o korzystaniu z pomocy publicznej de minimis czy osiągniętym przychodzie.

Kto może złożyć wniosek

Możesz złożyć wniosek samodzielnie ze swojego profilu płatnika na PUE/eZUS. Wniosek może również złożyć w Twoim imieniu Twój pełnomocnik z profilu płatnika.

Co ze wspólnikiem spółki cywilnej

O zwolnienie z opłacania składek możesz ubiegać się również wtedy, gdy jesteś wspólnikiem spółki cywilnej, jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność i wpisana do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Jako wspólnik złóż wniosek ze swojego profilu płatnika składek na PUE/eZUS, a nie z profilu spółki, której jesteś wspólnikiem.

Ważne! Wspólnicy spółki cywilnej jako osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą wpisani do CEIDG są płatnikami składek na własne ubezpieczenia. Spółka cywilna jest płatnikiem składek tylko wtedy, gdy zatrudnia pracowników lub zleceniobiorców. Oznacza to, że wspólnicy spółki cywilnej powinni rozliczać się na swoim indywidualnym koncie płatnika, a nie na koncie spółki. Dlatego wspólnicy spółek cywilnych zainteresowani wakacjami składkowymi, którzy rozliczają się na koncie spółki, powinni założyć swoje konto w ZUS. Nasi pracownicy służą pomocą w uporządkowaniu rozliczeń w tym zakresie.

Kiedy i jak dowiesz się, czy otrzymasz zwolnienie ze składek

Wnioski rozpatrujemy automatycznie, zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego.

Informacje w sprawie wniosku udostępnimy na Twoim koncie płatnika PUE/eZUS.

Dodatkowo informacje o nowych wiadomościach w sprawie wniosku prześlemy na adres e-mail lub numer telefonu, który podasz na PUE/eZUS.

Jeśli zostaniesz w całości zwolniony ze składek, otrzymasz od nas informację. Jeśli przyznamy Ci częściowe zwolnienie, lub gdy nie przyznamy Ci ulgi, wydamy w tej sprawie decyzję. Decyzję również przekażemy na Twoje konto płatnika na PUE/eZUS.

Jak się odwołać od decyzji ZUS

Od decyzji ZUS możesz się odwołać – za naszym pośrednictwem – do sądu okręgowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych właściwego według Twojego miejsca zamieszkania. Masz na to miesiąc od dnia doręczenia decyzji.

Odwołanie możesz złożyć pisemnie lub ustnie do protokołu – wtedy nasz pracownik spisze odwołanie. Powinno ono zawierać: oznaczenie sądu, Twoje imię, nazwisko i adres, znak i datę decyzji, uzasadnienie odwołania, Twój podpis lub podpis Twojego pełnomocnika. Nie zapłacisz opłaty podstawowej od wniesienia odwołania.

Jakie dokumenty rozliczeniowe składasz na wakacjach składkowych

Za miesiąc, w którym korzystasz z wakacji składkowych, składasz następujące dokumenty rozliczeniowe w obowiązującym terminie:

  • ZUS RCA z kodem wakacyjnym z rozliczonymi składkami na ubezpieczenia społeczne finansowane z budżetu państwa;
  • ZUS RCA z aktualnym kodem prowadzenia działalności gospodarczej i składkami na ubezpieczenie zdrowotne oraz na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, jeśli nie masz zwolnienia z tej składki;
  • ZUS RCA za pozostałych ubezpieczonych, jeśli zatrudniasz pracowników lub zleceniobiorców;
  • ZUS DRA, uwzględniające składki z utworzonych raportów RCA.

Jeśli masz zwolnienie ze składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy, a opłacasz składki tylko za siebie, nie wykazujesz tego w deklaracji.

Jeśli masz obowiązek opłacania składek za innych ubezpieczonych, uwzględniasz w deklaracji ich składkę na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.

Jeżeli nie złożysz wymaganych dokumentów, zrobimy to za Ciebie. Takie dokumenty utworzymy na podstawie dostępnych w ZUS danych, ale nie będą obejmowały dokumentów za Twoich pracowników. Utworzenie dokumentów może się wiązać również z ustaleniem minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla danej formy opodatkowania.

Ważne! Kody tytułu ubezpieczenia oznaczające zwolnienie z obowiązku opłacenia składek znajdziesz w rozporządzeniu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych (…) i innych dokumentów.

Jakie dokumenty rozliczeniowe składasz, kiedy nie uzyskasz zwolnienia ze składek

Jeśli nie otrzymasz ulgi, musisz wysłać dokumenty o rozliczeniu składek na zasadach ogólnych oraz opłacić składki  za miesiąc, o który wnioskowałeś. Zrób to również wtedy, gdy składasz odwołanie. Jeśli sąd zmieni naszą decyzję, to skorygujesz te dokumenty i możesz złożyć wniosek o zwrot nadpłaty, o ile będzie występowała.

Podstawa prawna

  • Ustawa z dnia 9 maja 2024 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2024 r. poz. 863).
  • Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2024 r. poz. 572).

🏆 Wiarygodne treści Premium dla kadr i płac

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *