Kwestie związane z kwarantanną pracownika powracającego z zagranicy
Od 13 czerwca zniesiono wprowadzone w marcu tymczasowe kontrole graniczne na granicach wewnętrznych UE, w związku z czym:
- Polacy po powrocie do kraju nie muszą odbywać obowiązkowej kwarantanny;
- również obywatele Unii Europejskiej mają prawo bez przeszkód wjeżdżać do Polski.
W nocy z 12 na 13 czerwca Polska przewidziane zostało przywrócenie pełnego ruchu granicznego w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej. Od tego momentu służby obecne na granicy prowadzą kontrole wyrywkowo. Dokładnie tak, jak to się odbywało przed pandemią koronawirusa i wprowadzeniem obostrzeń granicznych w Polsce.
Oznacza to, że od soboty 13 czerwca można swobodnie podróżować i przekraczać granice wewnętrzne Unii Europejskiej. Podróżni zyskali na powrót prawo do swobodnego wjazdu, wyjazdu oraz tranzytu przez terytorium RP. Nie muszą odbywać kwarantanny. Kraje sąsiadujące z Polską zostały już poinformowane o ruchu Polski. Dzięki temu mają czas na przygotowanie się na zmiany.
Granice zewnętrzne UE pozostają jednak zamknięte.
Komisja Europejska rekomendowała, aby znieść kontrole granic wewnętrznych w UE od 15 czerwca 2020 roku. Polska działa w zgodzie z tymi zaleceniami.
Od północy z 12/13 czerwca br. zakończone zostały kontrole graniczne na całym odcinku granicy wewnętrznej. Zniesienie kontroli granicznej na granicy wewnętrznej to także zniesienie kontroli sanitarnej i brak obowiązku kwarantanny. Obostrzenia, w tym ograniczenia dotyczące wjazdu cudzoziemców do Polski oraz kwarantanna, wciąż obowiązują na granicy zewnętrznej UE.
Poniżej informacja ZUS zatytułowana: „Świadczenia chorobowe dla osób objętych obowiązkową kwarantanną po przekroczeniu granicy”
Osoba, która przekracza granicę państwową, ma obowiązek odbycia obowiązkowej kwarantanny.
W takiej sytuacji osobie, która jest objęta ubezpieczeniem chorobowym, np.:
- pracownikowi (ubezpieczenie obowiązkowe),
- zleceniobiorcy (ubezpieczenie dobrowolne),
- osobie prowadzącej działalność pozarolniczą (ubezpieczenie dobrowolne),
przysługują świadczenia z tytułu choroby – wynagrodzenie za czas choroby wypłacane przez pracodawcę na podstawie art. 92 kodeksu pracy lub zasiłek chorobowy.
Aby uzyskać świadczenie z tytułu choroby, osoba objęta kwarantanną składa Oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy. Oświadczenie należy złożyć w terminie 3 dni roboczych od dnia zakończenia obowiązkowej kwarantanny.
Wzór oświadczenia o odbywaniu obowiązkowe kwarantanny po przekroczeniu granicy (plik doc 56kb).
W stanie prawnym obowiązującym od 1 kwietnia 2020 r. do 23 października 2020 r. osoba poddana obowiązkowej kwarantannie na podstawie decyzji inspektora sanitarnego, odbywały ją razem z osobami wspólnie zamieszkującymi lub gospodarującymi. To oznacza, że za okres obowiązkowej kwarantanny osoby te miały prawo do świadczeń z tytułu choroby. W celu ich otrzymania potrzebne było oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny. Od 24 października 2020 r., na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 października 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r. poz. 1871), nie przechodzą kwarantanny osoby wspólnie zamieszkujące lub gospodarujące z osobami na kwarantannie.
Takie oświadczenie pracownik lub zleceniobiorca składa do swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy.
Jeśli zasiłek chorobowy wypłaca ZUS, płatnik składek jak najszybciej (nie później niż w terminie 7 dni) przekazuje oświadczenie ubezpieczonego do ZUS. Może to zrobić za pośrednictwem portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. W takim przypadku skan lub zdjęcie oświadczenia potwierdzonego za zgodność z oryginałem dołącza do zaświadczenia Z-3 / Z-3a.
Osoby prowadzące działalność pozarolniczą i osoby z nimi współpracujące składają oświadczenie w ZUS. Oświadczenie może być przekazane elektronicznie – za pośrednictwem portalu PUE ZUS. Można je złożyć przy wykorzystaniu wniosku ZAS-53 Wniosek o zasiłek chorobowy. Do wniosku należy dołączyć skan lub zdjęcie podpisanego oświadczenia.
Ważne!
Jeśli państwowy inspektor sanitarny zdecyduje o skróceniu lub zwolnieniu osoby, która odbywa kwarantannę z obowiązku jej odbywania, osoba ta powinna o tym poinformować wypłacającego świadczenie chorobowe (np. pracodawcę, zleceniodawcę albo ZUS).
Płatnik składek, który wypłaca zasiłki lub ZUS może wystąpić do właściwego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej w celu weryfikacji danych zawartych w oświadczeniu.
Poniżej instrukcja jak złożyć oświadczenie przez portal PUE ZUS wraz z wnioskiem ZAS-53
Źródło: opracowanie własne + www.zus.pl